Stavíte dům a postupně se s některými pojmy a principy teprve setkáváte? Pojďte si osvětlit něco z „instalatéřiny“, co by se vám mohlo hodit, a to zejména pokud na vás bude mluvit někdo, kdo se v tomto oboru pohybuje dnes a denně.
Trubky vs potrubí – ano, je v tom rozdíl!
Asi jste sami někdy použili slovo trubka nebo potrubí. Věděli jste ale, že je mezi těmito pojmy zásadní rozdíl? Trubky a potrubí jsou dva odlišné pojmy a pokud jste měli někdy dojem, že jejich význam je totožný, mýlíte se. Potrubí je totiž „cesta“, která vede nejen rovně, ale různě se klikatí a lze po ní přepravovat plyn, vodu nebo sypkou směs. Rovné části této cesty pak tvoří právě trubky a klikaté části pak tvarovky.
V instalatérské praxi se ještě setkáte s rozlišováním pojmů „trubka“ a „trouba“. Pokud mluvíte o trubkách, myslíte tím ty části potrubí, jejichž průměr není větší než 50 mm. Pokud „trubka“ tento průměr přesahuje, nazýváme ji pak „troubou“.
Celé potrubí pak budeme ještě chtít ovládat. Ať už jej potřebujeme vypustit, uzavřít nebo třeba regulovat tlak a průtok, přijde vám vhod takzvaná armatura. Armatura je pomocné zařízení – například kohout, klapka nebo ventil, s jehož využitím můžete potrubí na určitých místech regulovat.
Kanalizace
Pro odvádění veškerých odpadních vod z domácnosti se používá právě kanalizace. Kanalizací nazýváme cestu, kterou putuje odpad a odpadní vody nejprve vnitřní kanalizací ven z domu (pro venkovní odtok se využívá takzvaná kanalizační trubka) až do takzvané stokové sítě. Ze stokové sítě se odpadní voda přesune ještě dále, a to do čističky odpadních vod, kde voda projde dostatečnou dekontaminací, aby se mohla vrátit do řeky.
Součástí celého systému „vodovody a kanalizace“ je také kanalizační šachta, což je většinou širší plastová trubka, díky níž je možné se pohodlně dostat právě ke kanalizaci.