Domácí wellness – top 5 nejlepších pomocníků

Post date:

Author:

Category:

Najít si čas, kdy se budete soustředili sami na sebe, je občas velmi těžké. V návalu každodenních povinností bývá i půlhodinka času na zklidnění a relaxaci luxusem. Letos je obzvláště důležité si najít ventil od nepříznivých zpráv, které nám tento rok přinesl.

Existuje nespočet různých způsobů, jak o sebe pečovat. Každý jsme jiný, což znamená, že každý z nás si relaxaci představuje jinak. Universální recept na zklidnění neexistuje, ale jednou z takových víceméně univerzálně použitelných návodů na relaxaci, která udělá dobře téměř každému, je použití éterických olejů. Přinášíme vám tipy na pět olejů, které jsou pro wellness použití nejoblíbenější a přináší nejvíce benefitů pro zdraví těla i ducha.

Levandulový olej

Levandulový éterický olej nabízí tolik výhod, že by se spíše vyplatila vydat kniha o jeho benefitech. Tento olej je protizánětlivý, protiplísňový, antiseptický a antimikrobiální, což z něj činí velmi silného pomocníka pro boj s nejrůznějšími neduhy. Díky jeho zklidňujícím vlastnostem bývá často používán na zklidnění psychické nepohody, léčbu deprese a nespavosti.

Je oblíbenou volbou pro relaxaci, pomáhá zlepšit vůni a atmosféru místnosti. Levandulový olej můžete použít pro výrobu mýdla, voňavých polštářků a kytic, které vám pomohou po vložení do šatníku v boji proti textilním molům.

Pomerančový olej

Neuvěřitelně příjemný olej, který nabízí vůni tak neskutečně energizující, jakým je pomerančový olej, neseženete.  Podobně jako levandulový olej je ten pomerančový antimikrobiální a antibakteriální a zároveň nabízí antioxidační vlastnosti. Říká se, že nám pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům. Nejčastěji se pomerančový olej používá do aromalamp, povzbuzuje dobrou náladu a dodává energii a navozuje pocit pohody.

Hodí se také do mýdel, ale někteří jedinci s citlivou pokožkou ho v mýdlech nesnesou. Po použití pomerančového oleje může být vaše pokožka více citlivá na sluneční světlo.

Mátový olej

Vůně máty peprné je nesmírně populární, pro mnoho z nás je to synonymum svěžesti. Vůně máty vyvolává úsměv na tváři. Jako éterický olej je máta peprná nesmírně silná a nabízí řadu různých výhod. Používá se například při léčbě stavů, jako je deprese, a její silná je spojena s léčbou tenzních bolestí hlavy a alergické rýmy. Doporučujeme použít mátový esenciální olej ke zvýšení pocitu bdělosti a ke zklidnění mysli po opravdu náročném dni v práci.

Esenciální olej z máty peprné je možné používat lokálně v přípravcích pro péči o pleť, ale buďte opatrní, ujistěte se, že je olej správně naředěn, a před použitím na širší ploše pokožky vždy proveďte test na kousku kůže. Můžete také použít esenciální olej z máty peprné jako osvěžovač vzduchu, přidejte několik kapek do rozprašovače s vodou a nastříkejte do ovzduší.

Rozmarýnový olej

Pro většinu z nás je rozmarýn znám z kuchyně a vaření, ale tato víceúčelová bylina může být také použita pro péči o tělo. Ve skutečnosti je esenciální olej z rozmarýnu neuvěřitelně mnohostranný, pokud jde o poskytování pomoci v oblasti zdraví a duševní pohody.

S antioxidačními, antimikrobiálními a dokonce antiartritickými vlastnostmi nabízí rozmarýnový éterický olej obrovské výhody pro zdraví. U osob s úzkostí může být rozmarýnový éterický olej obzvláště nápomocný.

Esenciální olej z rozmarýnu lze použít mnoha různými způsoby, od kosmetických produktů až po difuzéry, ale myslíme si, že jeho největší přínos pro péči o sebe samého lze najít v použití na cestách. Díky svým vlastnostem, které zvyšují koncentraci na jedné straně a poskytují relaxaci na straně druhé, je dokonalým společníkem.

Bergamotový olej

Pravděpodobně nejméně známý olej z našeho seznamu, bergamotový éterický olej je přesto vynikajícím olejem pro wellness použití. Díky báječné vůni, která je zároveň kořeněná i ovocná, bergamot má řadu vlastností – mimo jiné funguje jako antiseptikum, antispasmodikum a jako analgetikum.

Údajná schopnost snižovat hladinu cholesterolu patří mezi neobvyklejší asociace s bergamotem a olej bývá také spojován s pomocí při úlevě od bolesti.

Většina lidí toleruje velmi dobře bergamotový olej, pokud se používá v kosmetice. Bergamot funguje také dobře jako osvěžovač vzduchu, či jako náplň do odpařovače. Jako masážní olej je díky svým antispasmodickým účinkům přímo geniální na unavené a přetížené svaly a na bolavá záda.

Matrace vyrobeny v Česku poptávejte od výrobce Ostaš

0
Pořízení si nové matrace obvykle není levnou záležitostí, avšak kvalita spánku je velmi důležitá nejen pro dobrou kondici pohybového aparátu, ale také pro náladu,...

Posezení z bytelné betonové nebo kvalitní kovové konstrukce. Které zvolíte?

0
Máte doma zahradu, na které rádi trávíte čas setkáváním se s přáteli nebo s rodinou, posedíte si u dobrého jídla a pití a dlouhé hodiny si...

Proč si pojistit nemovitost a jak jednoduše uzavřít pojistnou smlouvu?

0
Stavíte právě svůj vysněný dům, nastěhovali jste se do rodinného domu nebo jste si koupili byt do osobního vlastnictví? Ve všech těchto případech je...

Nejste si jistí designem nábytku? Poradíme vám, jak si nejlépe vybrat!

0
Design nábytku je rozhodně jednou z věcí, které vždycky budeme řešit. Vedle svého praktického účelu totiž dokáže nábytek také opravdu zásadně ovlivnit to, jaké prostředí...

Recyklace vody pro ekonomický a ekologický provoz

0
V současné době máme pitné vody sice stále dostatek, ale už za pár let by to mohl být nepřekonatelný problém. Recyklace vody je dnes...