Domácí wellness – top 5 nejlepších pomocníků

Post date:

Author:

Category:

Najít si čas, kdy se budete soustředili sami na sebe, je občas velmi těžké. V návalu každodenních povinností bývá i půlhodinka času na zklidnění a relaxaci luxusem. Letos je obzvláště důležité si najít ventil od nepříznivých zpráv, které nám tento rok přinesl.

Existuje nespočet různých způsobů, jak o sebe pečovat. Každý jsme jiný, což znamená, že každý z nás si relaxaci představuje jinak. Universální recept na zklidnění neexistuje, ale jednou z takových víceméně univerzálně použitelných návodů na relaxaci, která udělá dobře téměř každému, je použití éterických olejů. Přinášíme vám tipy na pět olejů, které jsou pro wellness použití nejoblíbenější a přináší nejvíce benefitů pro zdraví těla i ducha.

Levandulový olej

Levandulový éterický olej nabízí tolik výhod, že by se spíše vyplatila vydat kniha o jeho benefitech. Tento olej je protizánětlivý, protiplísňový, antiseptický a antimikrobiální, což z něj činí velmi silného pomocníka pro boj s nejrůznějšími neduhy. Díky jeho zklidňujícím vlastnostem bývá často používán na zklidnění psychické nepohody, léčbu deprese a nespavosti.

Je oblíbenou volbou pro relaxaci, pomáhá zlepšit vůni a atmosféru místnosti. Levandulový olej můžete použít pro výrobu mýdla, voňavých polštářků a kytic, které vám pomohou po vložení do šatníku v boji proti textilním molům.

Pomerančový olej

Neuvěřitelně příjemný olej, který nabízí vůni tak neskutečně energizující, jakým je pomerančový olej, neseženete.  Podobně jako levandulový olej je ten pomerančový antimikrobiální a antibakteriální a zároveň nabízí antioxidační vlastnosti. Říká se, že nám pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům. Nejčastěji se pomerančový olej používá do aromalamp, povzbuzuje dobrou náladu a dodává energii a navozuje pocit pohody.

Hodí se také do mýdel, ale někteří jedinci s citlivou pokožkou ho v mýdlech nesnesou. Po použití pomerančového oleje může být vaše pokožka více citlivá na sluneční světlo.

Mátový olej

Vůně máty peprné je nesmírně populární, pro mnoho z nás je to synonymum svěžesti. Vůně máty vyvolává úsměv na tváři. Jako éterický olej je máta peprná nesmírně silná a nabízí řadu různých výhod. Používá se například při léčbě stavů, jako je deprese, a její silná je spojena s léčbou tenzních bolestí hlavy a alergické rýmy. Doporučujeme použít mátový esenciální olej ke zvýšení pocitu bdělosti a ke zklidnění mysli po opravdu náročném dni v práci.

Esenciální olej z máty peprné je možné používat lokálně v přípravcích pro péči o pleť, ale buďte opatrní, ujistěte se, že je olej správně naředěn, a před použitím na širší ploše pokožky vždy proveďte test na kousku kůže. Můžete také použít esenciální olej z máty peprné jako osvěžovač vzduchu, přidejte několik kapek do rozprašovače s vodou a nastříkejte do ovzduší.

Rozmarýnový olej

Pro většinu z nás je rozmarýn znám z kuchyně a vaření, ale tato víceúčelová bylina může být také použita pro péči o tělo. Ve skutečnosti je esenciální olej z rozmarýnu neuvěřitelně mnohostranný, pokud jde o poskytování pomoci v oblasti zdraví a duševní pohody.

S antioxidačními, antimikrobiálními a dokonce antiartritickými vlastnostmi nabízí rozmarýnový éterický olej obrovské výhody pro zdraví. U osob s úzkostí může být rozmarýnový éterický olej obzvláště nápomocný.

Esenciální olej z rozmarýnu lze použít mnoha různými způsoby, od kosmetických produktů až po difuzéry, ale myslíme si, že jeho největší přínos pro péči o sebe samého lze najít v použití na cestách. Díky svým vlastnostem, které zvyšují koncentraci na jedné straně a poskytují relaxaci na straně druhé, je dokonalým společníkem.

Bergamotový olej

Pravděpodobně nejméně známý olej z našeho seznamu, bergamotový éterický olej je přesto vynikajícím olejem pro wellness použití. Díky báječné vůni, která je zároveň kořeněná i ovocná, bergamot má řadu vlastností – mimo jiné funguje jako antiseptikum, antispasmodikum a jako analgetikum.

Údajná schopnost snižovat hladinu cholesterolu patří mezi neobvyklejší asociace s bergamotem a olej bývá také spojován s pomocí při úlevě od bolesti.

Většina lidí toleruje velmi dobře bergamotový olej, pokud se používá v kosmetice. Bergamot funguje také dobře jako osvěžovač vzduchu, či jako náplň do odpařovače. Jako masážní olej je díky svým antispasmodickým účinkům přímo geniální na unavené a přetížené svaly a na bolavá záda.

Jak správně zabezpečit chatu před koncem sezóny

0
Podzimní počasí je už bohužel tady a letošní chatařská sezóna pomalu končí. Velká část majitelů chat a chalup si bohužel neuvědomuje, že právě takovéto...

Drobné doplňky dokáží udělat velkou změnu v celkovém dojmu z outfitu

0
Už odpradávna se ženy i muži zdobí nejrůznějšími náramky a náhrdelníky. Dříve měly spíše symbolizovat příslušnost ke kmeni, vesnici, či rodině. Ale velmi brzy...

Instalatér z Prahy, který vyřeší a odstraní potíže nejen na ucpaném odpadu

0
Nedávno se vám stalo, že se vám ucpal odpad nebo jste potřebovali urychleně udělat jinou instalatérskou práci, a tak jste zavolali prvního instalatéra, který...

Ploty, které budou vašemu pozemku slušet

0
V případě, že aktuálně řešíte plot, tak je potřeba přesně vědět, jak na to a jak přesně vědět, že si vybíráte dobře. Plotové dílce, plotové...

Když na „čoch“, tak s párty stanem

0
Zajít si tak na pořádný čoch! Že jste to slovo nikdy neslyšeli? Pak jste patrně nebyli na „bečce, chlastačce, nebo moderním slovem zvané garden...