Domácí wellness – top 5 nejlepších pomocníků

Post date:

Author:

Category:

Najít si čas, kdy se budete soustředili sami na sebe, je občas velmi těžké. V návalu každodenních povinností bývá i půlhodinka času na zklidnění a relaxaci luxusem. Letos je obzvláště důležité si najít ventil od nepříznivých zpráv, které nám tento rok přinesl.

Existuje nespočet různých způsobů, jak o sebe pečovat. Každý jsme jiný, což znamená, že každý z nás si relaxaci představuje jinak. Universální recept na zklidnění neexistuje, ale jednou z takových víceméně univerzálně použitelných návodů na relaxaci, která udělá dobře téměř každému, je použití éterických olejů. Přinášíme vám tipy na pět olejů, které jsou pro wellness použití nejoblíbenější a přináší nejvíce benefitů pro zdraví těla i ducha.

Levandulový olej

Levandulový éterický olej nabízí tolik výhod, že by se spíše vyplatila vydat kniha o jeho benefitech. Tento olej je protizánětlivý, protiplísňový, antiseptický a antimikrobiální, což z něj činí velmi silného pomocníka pro boj s nejrůznějšími neduhy. Díky jeho zklidňujícím vlastnostem bývá často používán na zklidnění psychické nepohody, léčbu deprese a nespavosti.

Je oblíbenou volbou pro relaxaci, pomáhá zlepšit vůni a atmosféru místnosti. Levandulový olej můžete použít pro výrobu mýdla, voňavých polštářků a kytic, které vám pomohou po vložení do šatníku v boji proti textilním molům.

Pomerančový olej

Neuvěřitelně příjemný olej, který nabízí vůni tak neskutečně energizující, jakým je pomerančový olej, neseženete.  Podobně jako levandulový olej je ten pomerančový antimikrobiální a antibakteriální a zároveň nabízí antioxidační vlastnosti. Říká se, že nám pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům. Nejčastěji se pomerančový olej používá do aromalamp, povzbuzuje dobrou náladu a dodává energii a navozuje pocit pohody.

Hodí se také do mýdel, ale někteří jedinci s citlivou pokožkou ho v mýdlech nesnesou. Po použití pomerančového oleje může být vaše pokožka více citlivá na sluneční světlo.

Mátový olej

Vůně máty peprné je nesmírně populární, pro mnoho z nás je to synonymum svěžesti. Vůně máty vyvolává úsměv na tváři. Jako éterický olej je máta peprná nesmírně silná a nabízí řadu různých výhod. Používá se například při léčbě stavů, jako je deprese, a její silná je spojena s léčbou tenzních bolestí hlavy a alergické rýmy. Doporučujeme použít mátový esenciální olej ke zvýšení pocitu bdělosti a ke zklidnění mysli po opravdu náročném dni v práci.

Esenciální olej z máty peprné je možné používat lokálně v přípravcích pro péči o pleť, ale buďte opatrní, ujistěte se, že je olej správně naředěn, a před použitím na širší ploše pokožky vždy proveďte test na kousku kůže. Můžete také použít esenciální olej z máty peprné jako osvěžovač vzduchu, přidejte několik kapek do rozprašovače s vodou a nastříkejte do ovzduší.

Rozmarýnový olej

Pro většinu z nás je rozmarýn znám z kuchyně a vaření, ale tato víceúčelová bylina může být také použita pro péči o tělo. Ve skutečnosti je esenciální olej z rozmarýnu neuvěřitelně mnohostranný, pokud jde o poskytování pomoci v oblasti zdraví a duševní pohody.

S antioxidačními, antimikrobiálními a dokonce antiartritickými vlastnostmi nabízí rozmarýnový éterický olej obrovské výhody pro zdraví. U osob s úzkostí může být rozmarýnový éterický olej obzvláště nápomocný.

Esenciální olej z rozmarýnu lze použít mnoha různými způsoby, od kosmetických produktů až po difuzéry, ale myslíme si, že jeho největší přínos pro péči o sebe samého lze najít v použití na cestách. Díky svým vlastnostem, které zvyšují koncentraci na jedné straně a poskytují relaxaci na straně druhé, je dokonalým společníkem.

Bergamotový olej

Pravděpodobně nejméně známý olej z našeho seznamu, bergamotový éterický olej je přesto vynikajícím olejem pro wellness použití. Díky báječné vůni, která je zároveň kořeněná i ovocná, bergamot má řadu vlastností – mimo jiné funguje jako antiseptikum, antispasmodikum a jako analgetikum.

Údajná schopnost snižovat hladinu cholesterolu patří mezi neobvyklejší asociace s bergamotem a olej bývá také spojován s pomocí při úlevě od bolesti.

Většina lidí toleruje velmi dobře bergamotový olej, pokud se používá v kosmetice. Bergamot funguje také dobře jako osvěžovač vzduchu, či jako náplň do odpařovače. Jako masážní olej je díky svým antispasmodickým účinkům přímo geniální na unavené a přetížené svaly a na bolavá záda.

Vilapark Klamovka: unikát na pražském realitním nebi nabízí centrum metropole i zeleň

0
Chcete zůstat navždy v Praze nablízku příležitostí, které metropole nabízí, ale nenašli jste zatím bydlení podle vašich představ? Už hledat nemusíte, jistě vás totiž nadchne...

Chystáte se prodat dům nebo byt? Obraťte se na TRIÁDA realitní kanceláře

0
Důvodů, proč se rozhodneme pro prodej nemovitosti, může být mnoho. Někdo kupuje byty v původním stavu a rekonstruuje je, následně prodává, někdo zdědí byt po...

Hledáte ráj manipulační techniky, například zahradních koleček? Jste tu správně

0
E-shop ekovovyroba.cz, který nabízí širokou škálu zahradních koleček, stavebních koleček, skládacích kontejnerů a manipulační techniky (paletové vozíky, rudly, ruční dvoukolové vozíky, plošinové vozíky) je...

Nemůžete usnout, v noci se často probouzíte a vstáváte unavení? Řešení může být jednoduché.

0
Problém s usínáním má mnoho z nás a příčiny mohou být vážné. Problémy v práni nebo doma, stres, bolesti a tak dále. Pokud vás však netrápí nic...

Domovní čistírna odpadních vod neboli ČOV: Co byste o ní měli vědět?

0
Čistírna, případně čistička odpadních vod či „čéóvéčko“ (ČOV). Několik zažitých názvů označují systém, který v současné době představuje nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z...