Vysoký cholesterol, pandemie 21. století?

Post date:

Author:

Category:

Pacientům starším 30 let doporučují lékaři nechat si zkontrolovat hladinu cholesterolu alespoň jednou za čtyři až šest let. Pokud máte v rodině sklony k vysokému cholesterolu, nebo jiné rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění, může vám váš lékař doporučit, abyste si nechali hladinu cholesterolu testovat častěji.

Pokud jsou vaše hladiny celkového cholesterolu nebo LDL cholesterolu příliš vysoké, lékař vám diagnostikuje vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol je obzvláště nebezpečný, když jsou vaše hladiny LDL příliš vysoké a vaše hladiny HDL jsou příliš nízké.

Tipy jak snížit hladinu cholesterolu

Věnujte pozornost nasyceným a trans-tukům na etiketách potravin a přidaným cukrům. Čím méně jich spotřebujete, tím lépe. Ne více než 10 procent vašich denně přijatých kalorií by mělo pocházet z nasycených tuků nebo přidaných cukrů. Jezte více zdravých, nenasycených tuků. Zkuste při vaření nahradit máslo extra panenským olivovým olejem, kupujte libové kusy masa a místo hranolků nebo zpracovaných svačinek si dejte svačinu s ořechy a semeny.

Jak si srovnat hladinu cholesterolu

Vaše tělo potřebuje pro správnou funkci alespoň nějaký cholesterol, včetně některých druhů LDL cholesterolu. Pokud jsou však vaše hladiny LDL cholesterolu příliš vysoké, může to zvýšit riziko vážných zdravotních problémů. Pokud jsou vaše hodnoty velmi vysoké, lékař vám předepíše léky na snížení hladiny cholesterolu.

Doporučení týkající se léčby dalších rizikových faktorů pro srdeční onemocnění byste neměli brát na lehkou váhu. Vyvarujte se i dalším faktorům, které zhoršují kardiovaskulární onemocnění. Mezi tyto rizikové faktory patří cukrovka, nadváha a kouření.

Ve většině případů je vysoký cholesterol „nenápadným“ problémem. Obvykle nezpůsobuje žádné potíže. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že má vysoký cholesterol, dokud se u nich neobjeví závažné komplikace, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Proto je tak důležitý rutinní screening cholesterolu.

Příčiny vysokého cholesterolu

Konzumace příliš mnoha potravin s vysokým obsahem cholesterolu, nasycených tuků a trans-tuků může zvýšit riziko vzniku vysokého cholesterolu. K vysoké hladině cholesterolu mohou přispívat i další faktory životního stylu. Mezi tyto faktory patří málo pohybu a kouření.

Genetika může také ovlivnit vaše šance na rozvoj vysokého cholesterolu. Geny se dědí z rodičů na děti. Pokud mají vaši rodiče vysoký cholesterol, máte vyšší riziko, že ho budete mít také.

Ve vzácných případech je vysoký cholesterol způsoben familiární hypercholesterolemií. Tato genetická porucha brání vašemu tělu odstraňovat LDL.

Jiné zdravotní potíže, jako je cukrovka a hypotyreóza, mohou také zvýšit riziko vzniku vysokého cholesterolu a souvisejících komplikací.

Rizikové faktory pro vysoký cholesterol

Vyšší riziko vzniku vysokého cholesterolu budete mít, pokud:

  • máte nadváhu nebo obezitu,
  • jíte nezdravou stravu,
  • necvičíte pravidelně,
  • kouříte,
  • máte v rodinné anamnéze vysoký cholesterol,
  • máte cukrovku, onemocnění ledvin nebo hypotyreózu.

Vysoký cholesterol mohou mít lidé všech věkových skupin. Pokud se vysoký cholesterol neléčí, může způsobit hromadění cholesterolových plátů ve vašich tepnách. V průběhu času mohou tyto pláty zúžit vaše tepny. Tento stav je znám jako ateroskleróza. Ateroskleróza je vážný zdravotní stav. Může omezit průtok krve tepnami. Zvyšuje také riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin.

Vyberte si ty správné židle k jídelnímu stolu

0
Máte v plánu rekonstruovat kuchyň, nebo si jen pořídit nový jídelní stůl se židlemi? Pak jistě přemýšlíte o tom, jaký je ten správný typ...

Pořídit si vhodný vypínač či zásuvku může občas zabrat dost času

0
Všichni bereme vypínače a zásuvky tak nějak samozřejmě a většinou se nad jejich existencí nijak nezamýšlíme. Kdyby však nebylo těchto doplňků, nemohli bychom doma...

K čemu se dají využít plechové střešní krytiny?

0
Klasické pálené střešní tašky a jejich betonové varianty dnes na českých rodinných domech stále dominují. V posledních letech se ale do popředí dostávají také...

Spolehlivý dodavatel stavebních materiálů je zázrakem pro každého řemeslníka

0
V České republice se pohybují tisíce a tisíce stavebních společností, díky nimž mají lidé kde bydlet, pracovat, bavit se i plnit své základní lidské...

Patagonia a problém s plastem

0
Naše planeta má hluboce znepokojující a všudypřítomný problém s plasty. Skupina výzkumníků dokonce objevila plastové sáčky a obaly ze sladkostí plovoucí v hloubce 11...