Vše, co potřebujete vědět o vysokém cholesterolu

Post date:

Author:

Category:

Co je to cholesterol?

Cholesterol je typ lipidů. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou vaše játra produkují přirozeně. Je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, určitých hormonů a vitaminu D. Cholesterol se nerozpouští ve vodě, takže nemůže sám cestovat krví. Aby se usnadnil transport cholesterolu, vaše játra produkují lipoproteiny.

Lipoproteiny jsou částice složené z tuku a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy (jiný typ lipidů) vaším krevním řečištěm. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).

Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu (cholesterol přenášený lipoproteinem s nízkou hustotou), je to jev známý jako vysoký cholesterol. Pokud se vysoký cholesterol neléčí, může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně infarktu nebo mrtvice.

Vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Proto je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu.

LDL cholesterol neboli „špatný cholesterol“

Lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) se často laicky nazývá „špatný cholesterol“. Přenáší cholesterol do vašich tepen. Pokud jsou vaše hladiny LDL cholesterolu příliš vysoké, může se začít hromadit na stěnách vašich tepen.

Nahromadění je také známé jako cholesterolový plát. Tento plát může zúžit vaše tepny, omezit průtok krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Pokud krevní sraženina blokuje tepnu ve vašem srdci nebo mozku, může to způsobit infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

HDL cholesterol neboli „dobrý cholesterol“

Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) se někdy nazývá „dobrý cholesterol“. Pomáhá navrátit LDL cholesterol do jater, aby byl odstraněn z vašeho těla. To pomáhá zabránit hromadění cholesterolu ve vašich tepnách.

Pokud máte zdravé hladiny HDL cholesterolu, může to pomoci snížit riziko vzniku krevních sraženin, srdečních chorob a mozkové mrtvice. Zjistěte více o HDL cholesterolu.

Triglyceridy                   

Triglyceridy jsou dalším typem lipidů. Liší se od cholesterolu. Zatímco vaše tělo používá cholesterol k tvorbě buněk a určitých hormonů, využívá triglyceridy jako zdroj energie.

Když jíte více kalorií, než vaše tělo může okamžitě použít, převede tyto kalorie na triglyceridy. Ukládá triglyceridy ve vašich tukových buňkách. Používá také lipoproteiny k cirkulaci triglyceridů v krvi.

Pokud pravidelně jíte více kalorií, než vaše tělo dokáže použít, může se vaše hladina triglyceridů zvýšit. To může zvýšit riziko několika zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a mozkové mrtvice.

Posezení z bytelné betonové nebo kvalitní kovové konstrukce. Které zvolíte?

0
Máte doma zahradu, na které rádi trávíte čas setkáváním se s přáteli nebo s rodinou, posedíte si u dobrého jídla a pití a dlouhé hodiny si...

Proč si pojistit nemovitost a jak jednoduše uzavřít pojistnou smlouvu?

0
Stavíte právě svůj vysněný dům, nastěhovali jste se do rodinného domu nebo jste si koupili byt do osobního vlastnictví? Ve všech těchto případech je...

Nejste si jistí designem nábytku? Poradíme vám, jak si nejlépe vybrat!

0
Design nábytku je rozhodně jednou z věcí, které vždycky budeme řešit. Vedle svého praktického účelu totiž dokáže nábytek také opravdu zásadně ovlivnit to, jaké prostředí...

Recyklace vody pro ekonomický a ekologický provoz

0
V současné době máme pitné vody sice stále dostatek, ale už za pár let by to mohl být nepřekonatelný problém. Recyklace vody je dnes...

Profesionální dohled nad stavbou jako naprostý základ

0
Stavební činnosti rozhodně nejsou ničím jednoduchým, a naopak mohou být s přibývajícími požadavky a problémy stále větším a větším oříškem. Takové problémy pak mohou být...