Vše, co potřebujete vědět o vysokém cholesterolu

Post date:

Author:

Category:

Co je to cholesterol?

Cholesterol je typ lipidů. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou vaše játra produkují přirozeně. Je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, určitých hormonů a vitaminu D. Cholesterol se nerozpouští ve vodě, takže nemůže sám cestovat krví. Aby se usnadnil transport cholesterolu, vaše játra produkují lipoproteiny.

Lipoproteiny jsou částice složené z tuku a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy (jiný typ lipidů) vaším krevním řečištěm. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).

Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu (cholesterol přenášený lipoproteinem s nízkou hustotou), je to jev známý jako vysoký cholesterol. Pokud se vysoký cholesterol neléčí, může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně infarktu nebo mrtvice.

Vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Proto je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu.

LDL cholesterol neboli „špatný cholesterol“

Lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) se často laicky nazývá „špatný cholesterol“. Přenáší cholesterol do vašich tepen. Pokud jsou vaše hladiny LDL cholesterolu příliš vysoké, může se začít hromadit na stěnách vašich tepen.

Nahromadění je také známé jako cholesterolový plát. Tento plát může zúžit vaše tepny, omezit průtok krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Pokud krevní sraženina blokuje tepnu ve vašem srdci nebo mozku, může to způsobit infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

HDL cholesterol neboli „dobrý cholesterol“

Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) se někdy nazývá „dobrý cholesterol“. Pomáhá navrátit LDL cholesterol do jater, aby byl odstraněn z vašeho těla. To pomáhá zabránit hromadění cholesterolu ve vašich tepnách.

Pokud máte zdravé hladiny HDL cholesterolu, může to pomoci snížit riziko vzniku krevních sraženin, srdečních chorob a mozkové mrtvice. Zjistěte více o HDL cholesterolu.

Triglyceridy                   

Triglyceridy jsou dalším typem lipidů. Liší se od cholesterolu. Zatímco vaše tělo používá cholesterol k tvorbě buněk a určitých hormonů, využívá triglyceridy jako zdroj energie.

Když jíte více kalorií, než vaše tělo může okamžitě použít, převede tyto kalorie na triglyceridy. Ukládá triglyceridy ve vašich tukových buňkách. Používá také lipoproteiny k cirkulaci triglyceridů v krvi.

Pokud pravidelně jíte více kalorií, než vaše tělo dokáže použít, může se vaše hladina triglyceridů zvýšit. To může zvýšit riziko několika zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a mozkové mrtvice.

Vilapark Klamovka: unikát na pražském realitním nebi nabízí centrum metropole i zeleň

0
Chcete zůstat navždy v Praze nablízku příležitostí, které metropole nabízí, ale nenašli jste zatím bydlení podle vašich představ? Už hledat nemusíte, jistě vás totiž nadchne...

Chystáte se prodat dům nebo byt? Obraťte se na TRIÁDA realitní kanceláře

0
Důvodů, proč se rozhodneme pro prodej nemovitosti, může být mnoho. Někdo kupuje byty v původním stavu a rekonstruuje je, následně prodává, někdo zdědí byt po...

Hledáte ráj manipulační techniky, například zahradních koleček? Jste tu správně

0
E-shop ekovovyroba.cz, který nabízí širokou škálu zahradních koleček, stavebních koleček, skládacích kontejnerů a manipulační techniky (paletové vozíky, rudly, ruční dvoukolové vozíky, plošinové vozíky) je...

Nemůžete usnout, v noci se často probouzíte a vstáváte unavení? Řešení může být jednoduché.

0
Problém s usínáním má mnoho z nás a příčiny mohou být vážné. Problémy v práni nebo doma, stres, bolesti a tak dále. Pokud vás však netrápí nic...

Domovní čistírna odpadních vod neboli ČOV: Co byste o ní měli vědět?

0
Čistírna, případně čistička odpadních vod či „čéóvéčko“ (ČOV). Několik zažitých názvů označují systém, který v současné době představuje nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z...