Vše, co potřebujete vědět o vysokém cholesterolu

Post date:

Author:

Category:

Co je to cholesterol?

Cholesterol je typ lipidů. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou vaše játra produkují přirozeně. Je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, určitých hormonů a vitaminu D. Cholesterol se nerozpouští ve vodě, takže nemůže sám cestovat krví. Aby se usnadnil transport cholesterolu, vaše játra produkují lipoproteiny.

Lipoproteiny jsou částice složené z tuku a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy (jiný typ lipidů) vaším krevním řečištěm. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).

Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu (cholesterol přenášený lipoproteinem s nízkou hustotou), je to jev známý jako vysoký cholesterol. Pokud se vysoký cholesterol neléčí, může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně infarktu nebo mrtvice.

Vysoký cholesterol obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Proto je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu.

LDL cholesterol neboli „špatný cholesterol“

Lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) se často laicky nazývá „špatný cholesterol“. Přenáší cholesterol do vašich tepen. Pokud jsou vaše hladiny LDL cholesterolu příliš vysoké, může se začít hromadit na stěnách vašich tepen.

Nahromadění je také známé jako cholesterolový plát. Tento plát může zúžit vaše tepny, omezit průtok krve a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Pokud krevní sraženina blokuje tepnu ve vašem srdci nebo mozku, může to způsobit infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

HDL cholesterol neboli „dobrý cholesterol“

Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) se někdy nazývá „dobrý cholesterol“. Pomáhá navrátit LDL cholesterol do jater, aby byl odstraněn z vašeho těla. To pomáhá zabránit hromadění cholesterolu ve vašich tepnách.

Pokud máte zdravé hladiny HDL cholesterolu, může to pomoci snížit riziko vzniku krevních sraženin, srdečních chorob a mozkové mrtvice. Zjistěte více o HDL cholesterolu.

Triglyceridy                   

Triglyceridy jsou dalším typem lipidů. Liší se od cholesterolu. Zatímco vaše tělo používá cholesterol k tvorbě buněk a určitých hormonů, využívá triglyceridy jako zdroj energie.

Když jíte více kalorií, než vaše tělo může okamžitě použít, převede tyto kalorie na triglyceridy. Ukládá triglyceridy ve vašich tukových buňkách. Používá také lipoproteiny k cirkulaci triglyceridů v krvi.

Pokud pravidelně jíte více kalorií, než vaše tělo dokáže použít, může se vaše hladina triglyceridů zvýšit. To může zvýšit riziko několika zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a mozkové mrtvice.

Jak správně zabezpečit chatu před koncem sezóny

0
Podzimní počasí je už bohužel tady a letošní chatařská sezóna pomalu končí. Velká část majitelů chat a chalup si bohužel neuvědomuje, že právě takovéto...

Drobné doplňky dokáží udělat velkou změnu v celkovém dojmu z outfitu

0
Už odpradávna se ženy i muži zdobí nejrůznějšími náramky a náhrdelníky. Dříve měly spíše symbolizovat příslušnost ke kmeni, vesnici, či rodině. Ale velmi brzy...

Instalatér z Prahy, který vyřeší a odstraní potíže nejen na ucpaném odpadu

0
Nedávno se vám stalo, že se vám ucpal odpad nebo jste potřebovali urychleně udělat jinou instalatérskou práci, a tak jste zavolali prvního instalatéra, který...

Ploty, které budou vašemu pozemku slušet

0
V případě, že aktuálně řešíte plot, tak je potřeba přesně vědět, jak na to a jak přesně vědět, že si vybíráte dobře. Plotové dílce, plotové...

Když na „čoch“, tak s párty stanem

0
Zajít si tak na pořádný čoch! Že jste to slovo nikdy neslyšeli? Pak jste patrně nebyli na „bečce, chlastačce, nebo moderním slovem zvané garden...