Vysoká vlhkost vzduchu a nedostatečné větrání v zimních měsících často vede ke vzniku plísní a množení různých bakterií v interiérech, především se to týká rohů, míst za nábytkem nebo pod podlahou. Rozšíření patogenů v bytech má za následek rozvoj respiračních onemocnění u malých dětí, chroniků nebo alergiků. Jak tomuto jevu zamezit? Možností je řízené větrání pomocí rekuperačních jednotek se zpětným ziskem tepla.
Efektivní větrání bez tepelných ztrát
Zbavit se těžkého vzduchu z místnosti lze především pravidelným větráním. V sychravém zimním počasí se však větrá málo už jen s ohledem na vysoké ceny energií, málo časté větrání pak vede ke zvýšení vlhkosti a následnému vzniku plísní. Nebezpečné výtrusy těchto patogenů pak způsobují rozvoj respiračních onemocnění včetně astmatu. Výměnu vzduchu v interiéru je možné zařídit bez tepelných ztrát pomocí řízeného větrání za pomoci rekuperačních jednotek, které fungují bez potřeby centrálních rozvodů.
Systém push-pull
Rekuperační jednotky se zpětným ziskem tepla se instalují do obvodových zdí, přičemž ventilátor je osazen push-pull lopatkami. Vydýchaný a těžký vlhký vzduch po určitou dobu odchází přes keramický výměník ven, poté se naopak vhání čerstvý vzduch přes výměník nazpátek. Přicházející proud nesnižuje teplotu uvnitř, ušetří se tak za vytápění. Optimální vlhkost navíc zamezí růstu plísní a rozptylování jejich spor do prostoru.
Snadná instalace do všech typů budov
Decentrální rekuperační jednotky se snadno instalují do jednotlivých místností v panelovém nebo činžovním domě, ale také do novostavby. Možná je i vestavba do zdí v historických budovách, protože maximální délka průchodky je až 1 200 milimetrů. Nastavit větrání lze pro každou místnost zvlášť, samozřejmostí je noční režim v místnostech určených pro spaní. Systém lze nadto osadit účinnými filtry, které zamezí pronikání znečištěného vzduchu, prachových nebo pylových částic.