Překvapivá místa, na kterých se doma drží nejvíc bakterií

Post date:

Author:

Category:

Každý z nás si doma určitě uklízí, ale existuje spousta míst, na kterých se drží ty nejnebezpečnější bakterie a bacily, jež by nás vůbec nenapadla. V kuchyni a v koupelně bacily čekáme, protože teplé a vlhké prostředí koupelny funguje jako líheň. V kuchyni se zase potkávají nejrůznější elementy, jako jsou syrové maso, zapomenuté potraviny, které začnou plesnivět, odpadkový koš apod. Pojďme se podívat, na které povrchy bychom se měli při úklidu zaměřit, abychom měli jistotu, že u nás doma je dokonale čisto.

Kuchyně

Jakákoli oblast, kde se manipuluje, skladuje a připravuje jídlo, je, co se týče výskytu bakterií velmi nebezpečná. Přestože se bakterie mohou vyskytovat na mnoha místech v kuchyni, nejhoršími semeništěm jsou mycí houby a hadry. Mohou skrývat salmonela, E-coli bakterie, campylomabakterie a podobné „chuťovky“. Další povrchy, které ukrývají choroboplodné zárodky, najdeme na prkénkách, v lednici a kuchyňském dřezu, stejně jako na pracovní ploše. Většina tipů pro domácí čištění doporučuje výměnu ručníků, utěrek a použití dezinfekčních ubrousků na běžně používané povrchy. Dodržování správné hygieny rukou také omezí bakterie. Nezapomeňte pravidelně čistit myčku, i tam dochází k množení bakterií.

Čudlíky, vypínače a rukojeti

Ačkoli si většina lidí myslí, že klika v koupelně bude nejšpinavější, není tomu tak vždy. Vypínače a rukojeti světla mají velmi často více bakterií na svém povrchu. Jsou to zároveň místa, na která při úklidu nemyslíme. Pokud si nejste jisti, jak často tyto oblasti čistíte, zkuste je otřít alespoň jednou týdně dezinfekčním ubrouskem.

Koupelna

Jak jsme již psali v úvodu, vlhkost v koupelně vytváří ideální prostředí pro růst bakterií. Nejhoršími pachateli je umyvadlo, toaleta a vana, proto se je snažte uklízet alespoň jednou týdně. Můžete také použít dezinfekční ubrousky každý den k utření povrchů, obzvláště, je-li u vás doma někdo nemocný, nebo má vaše domácnost více členů.

Okolí počítače

Elektronika, jak všichni víme, funguje jako lapač prachu.  Pokud elektronické zařízení používá více lidí, velmi často je také semeništěm bakterií. Kvasinky a plísně se často nacházejí na klávesnicích, dálkových ovladačích a také ovladačích od playstationu apod. Bakterie se na nich drží i několik dní. Je dobré je otírat alespoň jednou týdně dezinfekčním ubrouskem.

Domácí mazlíčci

Všichni milujeme svá zvířata, ale nejsou vždy nejčistší. Pokud nemáte domácího mazlíčka, neměli byste si s tím dělat starosti, ale domácí mazlíčci často přinášejí bakterie, když přijdou zvenku. Jejich misky na vodu a hračky jsou často také domovem různých bakterií. Pravidelně jim umyjte hračky a misky, abyste zabránili hromadění choroboplodných zárodků. Pokud váš mazlíček chodí ven, otřete jim tlapky, než se vrátí do domu. Nezapomeňte ani na to, že pes vám může domů donést i klíšťata a blechy.

Mobilní telefony a tablety

Nejedná se jen o mobilní telefony, pevnou linku už většina z nás nemá, ale takový domácí telefon, kterým otvíráme v bytovém domě návštěvám, do této skupiny patří také. Mobilního telefonu se dotýkáme dnes a denně a přiznejme si to, spousta lidí ho používá i na toaletě. Vzhledem k tomu, že váš telefon je velmi často kontaktu s vaší tváří a pokožkou, měli byste být obzvláště opatrní a nezapomínat na každodenní čištění. Vodotěsný kryt telefonu vám umožní každý den jej otřít dezinfekčním ubrouskem. Měli byste jej také vyčistit poté, co necháte někoho cizího používat telefon, aby byl na bezpečné straně. Nikdy, ale opravdu nikdy nepůjčujte sluchátka do uší. Pokud to nechcete odnést velmi bolestivým zánětem. To se prostě nedělá a sluchátka nepůjčujte ani členům rodiny, ta byste navíc měli utírat po každém použití!

Kosmetická taštička

Aplikátory a pomůcky na líčení jsou jedním z nejlepších míst pro množení bakterií,  obzvláště pokud nosíte taštičku na make-up i mimo dům. Štětce a houbičky na make-up v sobě skrývají zbytky odumřelé kůže, bakterie a maz z pokožky, málokdo je opravdu dokonale a pravidelně čistí. Vždy je skladujte na čistém místě při pokojové teplotě bez přítomnosti vlhkosti. Také je dobré umýt aplikátory make-upu a štětce, aby byly čisté. Také si nikdy nepůjčujte rtěnku, stíny apod. od kamarádky. Na internetu najdete, jakou dobu po otevření můžete daný kosmetický produkt používat. Třeba taková řasenka sice vydrží podle výrobce i dva roky, ale díky tomu, že ji denně používáte, na jejím kartáčku jsou desítky a stovky bakterií. Neměli byste ji používat déle než tři měsíce.

Příště až budete uklízet, věnujte svou pozornost i těmto opomíjeným místům. Obzvláště v této těžké době, kdy bojujeme s pandemií koronaviru, a je třeba mít doma opravdu čisto.

Vyberte si ty správné židle k jídelnímu stolu

0
Máte v plánu rekonstruovat kuchyň, nebo si jen pořídit nový jídelní stůl se židlemi? Pak jistě přemýšlíte o tom, jaký je ten správný typ...

Pořídit si vhodný vypínač či zásuvku může občas zabrat dost času

0
Všichni bereme vypínače a zásuvky tak nějak samozřejmě a většinou se nad jejich existencí nijak nezamýšlíme. Kdyby však nebylo těchto doplňků, nemohli bychom doma...

K čemu se dají využít plechové střešní krytiny?

0
Klasické pálené střešní tašky a jejich betonové varianty dnes na českých rodinných domech stále dominují. V posledních letech se ale do popředí dostávají také...

Spolehlivý dodavatel stavebních materiálů je zázrakem pro každého řemeslníka

0
V České republice se pohybují tisíce a tisíce stavebních společností, díky nimž mají lidé kde bydlet, pracovat, bavit se i plnit své základní lidské...

Patagonia a problém s plastem

0
Naše planeta má hluboce znepokojující a všudypřítomný problém s plasty. Skupina výzkumníků dokonce objevila plastové sáčky a obaly ze sladkostí plovoucí v hloubce 11...