Nejlepší podlahová krytina na podlahové topení neexistuje. Zarazilo vás to? Vysvětlení je nasnadě – výběr podlahy totiž podléhá subjektivním požadavkům, které se mohou významně lišit. Zatímco někdo preferuje vzhled a funkčnost řeší až v druhé řadě, další zvolí nejekonomičtější řešení. A takto by se dalo pokračovat napříč různými kritérii. Přesto jsme pro vás připravili několik zaručených tipů, s jejichž pomocí vyřešíte podlahové dilema mnohem rychleji.
Vedení tepla jako priorita
Nesporným faktem zůstává, že naprostá většina lidí vybírá podlahovou krytinu s ohledem na její tepelnou vodivost. Podlaháři Ostrava z řemeslnického cechu EKOMPLEX podotýkají, že se kvůli nevhodnému materiálu může vytratit třetina až polovina tepla. Zaměřte se proto na tepelný odpor, ovšem ne pouze na hodnoty materiálů nad topným tělesem, ale i pod ním. Systém podlahového vytápění bude fungovat efektivně pouze v případě, že se teplo nebude vytrácet jiným směrem – v dolní části (tzn. pod soustavou trubek) by proto měl být větší tepelný odpor.
Které typy krytin jsou více než vhodné?
Podlahové vytápění lze zkombinovat více či méně úspěšně s mnoha druhy materiálů, ale pokud se zaměříte čistě na tepelnou vodivost, vyjde vám jako jasný vítěz keramická dlažba o tloušťce do 6 mm. Oproti ostatní podlahám však v jejím případě musíte počítat s chladnějším povrchem během období mimo topnou sezónu.
Dalším horkým kandidátem je vinyl neboli PVC. Oproti linoleu, jak si ho možná pamatujete z dob socialismu, má mnohem lepší vlastnosti. Je pružný, stálý, snadno se čistí a odolá i vyšším teplotám.
Obecně je dnes zřejmě nejpoužívanějším typem podlaha laminátová. Instalatéři Ostrava vyzdvihují přijatelný koeficient tepelného odporu, jednoduchou údržbu, nižší cenu (především ve srovnání s dlažbou) i možnost renovace podlah. Podle odborníků je důležité zvolit menší tloušťku laminátu a na betonový podklad vždy položit fólii, která poslouží jako zábrana před postupující vlhkostí.