Jak vybrat naviják pro začínajícího rybáře?

Post date:

Author:

Category:

Plánujete, že začnete chytat ryby? K rybolovu budete potřebovat základní vybavení, ke kterému patří jak prut, tak právě naviják. Není vůbec důležité, jestli jste začínající rybář dospělý nebo dítě, v obou případech byste měli vsadit na přiměřenou kvalitu navijáku.

Určitě můžeme doporučit se vyhnout nákupu příliš levných začátečnických sad pro rybáře. Ty nebudou mít potřebnou kvalitu, ale ani dlouhou životnost. Podle čeho tedy vybírat?

Rozdělení rybářských navijáků

Každý rybářský naviják je svou konstrukcí trochu jiný a hodí se na jiný typ rybolovu. Je rozdíl, jestli budete chytat sumce nebo se vydáte na kapry. Jaké je základní rozdělení navijáků podle způsobu rybolovu?

Navijáky na kapry

Navijáky na kapry jsou nejběžnějšími navijáky na trhu. Velká část rybářů chytá buď dravce, nebo se zaměří právě na lov kaprovitých ryb. Máte v plánu nahazovat daleko? Už podle toho byste si měli vybrat naviják, který umožní snadné odvíjení vlasce.

Doporučujeme, aby měl naviják velkokapacitní cívku, pro dlouhé náhozy budete potřebovat dlouhý rybářský vlasec.

Feederové navijáky

Rybolov na feeder nebyl tolik oblíbený, ale jeho popularita raketově roste. Abyste si vybrali ideální feederové navijáky, musíte zvolit naviják podle délky náhozu. Pro krátké náhozy stačí feederový naviják velikosti 2500 – 4000. U větších vzdáleností se dívejte po označení velikosti 4000 a vyšší.

Naviják na sumce

Lov sumců je specifická rybolovná technika. Není ani tak potřeba, aby se s navijákem snadno nahazovalo, ale především musí odolat při zdolávání sumce. Klíčové je, aby byl naviják pevný a vysoce odolný. Určitě se vyplatí si i v začátcích připlatit.

Naviják na přívlač

U rybolovné techniky chytání na přívlač budete potřebovat často nahazovat a zase namotávat zpátky silon do cívky. Naviják by neměl být moc těžký, protože budete udici držet celou dobu v ruce, což by se Vám mohlo při delším rybolovu pronést.

Na co si dát pozor, když nakupuji naviják na ryby?

Rybaření Vás musí bavit. Pokud ještě v začátku nevíte, jestli u něho vydržíte, měli byste to zohlednit i při nákupu navijáku. U rybolovu musíte nejvíce investovat do prutu, navijáku a do nástrah. Ať už budete chytat ryby pravidelně nebo jen občas, nikdy nekupujte ty nejlevnější navijáky, které najdete, ale sledujte jejich parametry – materiál, velikost cívky, plynulost cívky, brzdu, rychlost, vyvážení nebo značku.

Jak se vyznat v rychlosti navijáku?

Rychlost navijáku na ryby se uvádí jako poměr. Například 4,8:1 znamená, že se při jednom otočení kličkou ústrojí navijáku otočí o 4,8 otáčky. Čím je poměr vyšší, tím je naviják rychlejší. Aby bylo navíjení plynulé, pohlídejte si, kolik má naviják ložisek. Obvykle by měl mít čtyři ložiska, aby se nijak nezadrhával.

Matrace vyrobeny v Česku poptávejte od výrobce Ostaš

0
Pořízení si nové matrace obvykle není levnou záležitostí, avšak kvalita spánku je velmi důležitá nejen pro dobrou kondici pohybového aparátu, ale také pro náladu,...

Posezení z bytelné betonové nebo kvalitní kovové konstrukce. Které zvolíte?

0
Máte doma zahradu, na které rádi trávíte čas setkáváním se s přáteli nebo s rodinou, posedíte si u dobrého jídla a pití a dlouhé hodiny si...

Proč si pojistit nemovitost a jak jednoduše uzavřít pojistnou smlouvu?

0
Stavíte právě svůj vysněný dům, nastěhovali jste se do rodinného domu nebo jste si koupili byt do osobního vlastnictví? Ve všech těchto případech je...

Nejste si jistí designem nábytku? Poradíme vám, jak si nejlépe vybrat!

0
Design nábytku je rozhodně jednou z věcí, které vždycky budeme řešit. Vedle svého praktického účelu totiž dokáže nábytek také opravdu zásadně ovlivnit to, jaké prostředí...

Recyklace vody pro ekonomický a ekologický provoz

0
V současné době máme pitné vody sice stále dostatek, ale už za pár let by to mohl být nepřekonatelný problém. Recyklace vody je dnes...