Jak vybrat naviják pro začínajícího rybáře?

Post date:

Author:

Category:

Plánujete, že začnete chytat ryby? K rybolovu budete potřebovat základní vybavení, ke kterému patří jak prut, tak právě naviják. Není vůbec důležité, jestli jste začínající rybář dospělý nebo dítě, v obou případech byste měli vsadit na přiměřenou kvalitu navijáku.

Určitě můžeme doporučit se vyhnout nákupu příliš levných začátečnických sad pro rybáře. Ty nebudou mít potřebnou kvalitu, ale ani dlouhou životnost. Podle čeho tedy vybírat?

Rozdělení rybářských navijáků

Každý rybářský naviják je svou konstrukcí trochu jiný a hodí se na jiný typ rybolovu. Je rozdíl, jestli budete chytat sumce nebo se vydáte na kapry. Jaké je základní rozdělení navijáků podle způsobu rybolovu?

Navijáky na kapry

Navijáky na kapry jsou nejběžnějšími navijáky na trhu. Velká část rybářů chytá buď dravce, nebo se zaměří právě na lov kaprovitých ryb. Máte v plánu nahazovat daleko? Už podle toho byste si měli vybrat naviják, který umožní snadné odvíjení vlasce.

Doporučujeme, aby měl naviják velkokapacitní cívku, pro dlouhé náhozy budete potřebovat dlouhý rybářský vlasec.

Feederové navijáky

Rybolov na feeder nebyl tolik oblíbený, ale jeho popularita raketově roste. Abyste si vybrali ideální feederové navijáky, musíte zvolit naviják podle délky náhozu. Pro krátké náhozy stačí feederový naviják velikosti 2500 – 4000. U větších vzdáleností se dívejte po označení velikosti 4000 a vyšší.

Naviják na sumce

Lov sumců je specifická rybolovná technika. Není ani tak potřeba, aby se s navijákem snadno nahazovalo, ale především musí odolat při zdolávání sumce. Klíčové je, aby byl naviják pevný a vysoce odolný. Určitě se vyplatí si i v začátcích připlatit.

Naviják na přívlač

U rybolovné techniky chytání na přívlač budete potřebovat často nahazovat a zase namotávat zpátky silon do cívky. Naviják by neměl být moc těžký, protože budete udici držet celou dobu v ruce, což by se Vám mohlo při delším rybolovu pronést.

Na co si dát pozor, když nakupuji naviják na ryby?

Rybaření Vás musí bavit. Pokud ještě v začátku nevíte, jestli u něho vydržíte, měli byste to zohlednit i při nákupu navijáku. U rybolovu musíte nejvíce investovat do prutu, navijáku a do nástrah. Ať už budete chytat ryby pravidelně nebo jen občas, nikdy nekupujte ty nejlevnější navijáky, které najdete, ale sledujte jejich parametry – materiál, velikost cívky, plynulost cívky, brzdu, rychlost, vyvážení nebo značku.

Jak se vyznat v rychlosti navijáku?

Rychlost navijáku na ryby se uvádí jako poměr. Například 4,8:1 znamená, že se při jednom otočení kličkou ústrojí navijáku otočí o 4,8 otáčky. Čím je poměr vyšší, tím je naviják rychlejší. Aby bylo navíjení plynulé, pohlídejte si, kolik má naviják ložisek. Obvykle by měl mít čtyři ložiska, aby se nijak nezadrhával.

Vilapark Klamovka: unikát na pražském realitním nebi nabízí centrum metropole i zeleň

0
Chcete zůstat navždy v Praze nablízku příležitostí, které metropole nabízí, ale nenašli jste zatím bydlení podle vašich představ? Už hledat nemusíte, jistě vás totiž nadchne...

Chystáte se prodat dům nebo byt? Obraťte se na TRIÁDA realitní kanceláře

0
Důvodů, proč se rozhodneme pro prodej nemovitosti, může být mnoho. Někdo kupuje byty v původním stavu a rekonstruuje je, následně prodává, někdo zdědí byt po...

Hledáte ráj manipulační techniky, například zahradních koleček? Jste tu správně

0
E-shop ekovovyroba.cz, který nabízí širokou škálu zahradních koleček, stavebních koleček, skládacích kontejnerů a manipulační techniky (paletové vozíky, rudly, ruční dvoukolové vozíky, plošinové vozíky) je...

Nemůžete usnout, v noci se často probouzíte a vstáváte unavení? Řešení může být jednoduché.

0
Problém s usínáním má mnoho z nás a příčiny mohou být vážné. Problémy v práni nebo doma, stres, bolesti a tak dále. Pokud vás však netrápí nic...

Domovní čistírna odpadních vod neboli ČOV: Co byste o ní měli vědět?

0
Čistírna, případně čistička odpadních vod či „čéóvéčko“ (ČOV). Několik zažitých názvů označují systém, který v současné době představuje nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z...