Trošku jste vaši domácnost zanedbali a tak se vám nakupilo nepořádku více, než je zdrávo? Chodíte od jedné hromádky ke druhé a nevíte, kde s úklidem začít? Tak si na chvíli ještě sedněte a přečtěte si náš návod jak s takovým nepořádkem zatočit jednou pro vždy.
Nepořádek nás nejen vyvádí z koncentrace a narušuje naší duševní pohodu, díky nepořádku nám trvá mnohem déle, než doma něco najdeme. To je každý den půlhodina zbytečného hledání, za týden už je to 3,5 hodiny a za měsíc je to 14 hodin, které bychom využili určitě lépe, než přendáváním nepořádku z jedné hromady na druhou, že? Obzvláště v dnešní době, kdy se volný čas vyvažuje zlatem.
Z tohoto důvodu je třeba se na uklizenou a na organizovanou domácnost podívat nejen jako na vysněný sen, ale i jako nutnost pro zachování zdravého rozumu.
Vyhoďte vše, co nepotřebujete
A tím mám na mysli opravdu všechno. Spousta lidí doma skladuje věci, které nepoužili třeba i pět let, protože se obávají, že když je vyhodí, budou je potřebovat. Nebo něco dostali od někoho blízkého a je jim to hloupé vyhodit, když to byl dárek. Jenže pak se nám byt hemží nejrůznějšími soškami, slony a magnetkami z dovolených, které se nám nejen designově nehodí, ale také zabírají spoustu místa.
Máte ale jen tolik místa, kolik vám poskytuje váš byt, není prostě nafukovací a pokud se jednou nechcete probudit zavaleni nepotřebným harampádím, je na čase si uklidit jednou pro vždy. A
Uchováváte pouze to, co potřebujete
Například v kuchyni nepotřebujete padesát talířů a misek. Čím více jich máte, tím je pravděpodobnější, že tím déle vám bude trvat, než zapnete myčku, než ji vyklidíte a budete dělat další a další nepořádek. Vše, co opravdu potřebujete, jsou 2 kusy talířů, misek, hrníčků, skleniček atd. pro každého člena rodiny. Vyhoďte ty, které se nehodí do soupravy, které jsou prasklé, otlučené, nebo se sentimentální hodnotou, které sice nikdy nepoužíváte, ale dala vám je prateta z Plzně.
Totéž můžete udělat i se svým povlečením a ručníky. Nepotřebujete více než 2 ručníky na osobu, 2 sady prostěradel na postel, a pak 2 další sady ručníků a extra sadu prádla pro hosty. Pokud máte pravidelně více hostů najednou, mějte dostatek ručníků, aby měl každý host svou sadu. Cokoliv navíc vyhoďte, darujte, či věnujte do útulku pro zvířata.
Zbavte se výmluv
Nenechávejte si něco „jen pro případ“ a „co kdyby“. Ve svém domě nemusíte mít 20 ručníků „jen pro případ, že by byly všechny špinavé“. Kdy toto nastane? Nemusíte mít ve skříni kalhoty, které vám nesedí, „jen pro případ, že by do nich děti dorostly.“
Sentimentální položky
Ze sentimentálních důvodů také nemusíte něco uchovávat. A chápu, že toto je tvrdý oříšek. Ale pokud jde o cokoli hmatatelného, hodnota spočívá v používání dané věci, nikoli ve vlastnictví. A pokud tyto věci jen sedí v krabici ve sklepě, v horším případě na zaprášené poličce, pryč s nimi.
Zastavte tok nepořádku
Musíte také zastavit tok věcí přicházejících do vašeho obydlí. Abyste to mohli udělat, musíte nejprve zjistit, odkud se všechen ten nepořádek bere. Přestaňte kupovat věci v akci a ve slevě, když je nepotřebujete.
Nebo možná opravdu rádi nakupujete. V takovém případě může být užitečné zavést zásadu jedna ku jedné, což znamená, že u každé nové položky, kterou si přinesete do svého domova, musí jít z domu něco starého.
Abychom vám pomohli roztřídit věci, zde je několik otázek, které si můžete položit při procházení věcmi:
- Proč to mám?
- Kdy jsem to naposledy použil?
- Budu to někdy znovu používat?
- Mám už něco stejného?
- Mám něco podobného?
- Mohl by to využít někdo jiný?
- Mohla bych si to snadno pořídit, kdybych to v budoucnu znovu potřebovala?
- Nechávám si to jen proto, že se budu cítit provinile, když se toho zbavím?
Začněte tedy procházet svými věcmi a rozhodněte se, co si chcete ponechat a čeho se zbavíte.