Čistírna, případně čistička odpadních vod či „čéóvéčko“ (ČOV). Několik zažitých názvů označují systém, který v současné době představuje nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z obytných objektů. Zařízení určené pro domácnosti fungují na obdobném principu jako klasické velké čistírny – čištění odpadní vody probíhá anaerobně biologickým způsobem, kdy se na rozkládání organické hmoty podílí směs mikroorganismů, jež ke svému životu potřebují vzdušný kyslík.
Jak funguje ČOV?
Čištění vody v ČOV probíhá ve třech fázích – hrubé předčištění, biologické čištění s oddělením kalu a přenos produktů čištění do příslušných skladovacích prostor.
Z hlediska čistírenských procesů se čističky odpadních vod dělí na kontinuální (nepřerušovaný průtok, splašky se čistí průběžně) a diskontinuální (přerušovaný průtok).
Pro zřízení čistírny odpadních vod je nezbytné povolení od příslušného odboru životního prostředí, protože spadá do kategorie vodní dílo. Případné zamítnutí lze vyřešit kombinací ČOV a zásobní nádrže na odpadovou vodu. V případě této varianty se odpadní voda dále využije např. jako zálivka, ale při vyšším stupni vyčištění i jako užitková voda v domácnosti.

Kdy je domácí čistírna správnou volbou?
Domácí ČOV sice vyžaduje vyšší vstupní investici než jímka, ale z dlouhodobého hlediska přinese domácnosti nemalou úsporu (provozní náklady jsou zanedbatelné). Nutno však podotknout, že není nejlepším řešením pro chaty, rekreační objekty a další zařízení, která nejsou vytížena celoročně.
Rozhodli jste se pro ČOV?
Pokud vás výhody domácí čistírny odpadních vod přesvědčily, ale nevíte si rady s výběrem konkrétního zařízení, přečtěte si článek „jak vybrat ČOV“ na stránkách vodohospodářské projekční kanceláře ZAKRA.