Když něco vydává zvuky jako červotoč, pravděpodobně to i červotoč bude. Pokud nad ránem slýcháváte specifické chroupání, a navíc jste v bezprostřední blízkosti skříně nebo jiného nábytku našli malou hromádku jemných pilin, je nadmíru jasné, že jste ve válce s nejznámějším zástupcem skupiny dřevokazného hmyzu. Měli byste se bát a povolat do svých řad odborníka – anebo se nebojácně pustit do boje?
Za všechno mohou larvy
Dospělí jedinci červotoče jsou neškodní. Jeho životní cyklus netrvá déle než tři měsíce a o dřevo již nejeví sebemenší zájem. Potíž je v tom, že samička klade v průměru 50 vajíček, ze kterých se po 2-3 týdnech vylíhnou larvy. A právě ty pak následující měsíce až roky – v závislosti na (ne)příznivých podmínkách – trpělivě prokousávají chodbičky zakončené dírkami, tzv. výletovými otvory.
Ideální podmínky pro vývoj larev vypadají následovně: vlhkost dřeva cca 15-18 %, relativní vlhkost vzduchu 70-80 % a teplota prostředí 14-16 %. Co naopak červotoči vadí, jsou extrémy. Tedy jak nízké, tak vysoké teploty. Hyne při teplotách kolem 30-40 °C i v mrazech kolem -18 °C.
Proč přítomnost červotoče není vítaná?
Jakákoliv liknavost či opožděná reakce z naší strany vede k nezřízené likvidaci nejen nábytku, ale v podstatě libovolného prvku ze dřeva. Červotoč si může vybrat dřevěné parapety, trámy i podlahu. Čím déle ho necháte nerušeně konat svou „práci“, tím větší riziko podstupujete. Provrtané chodbičky snižují pevnost dřeva, a navíc se do nich může dostat voda se spórami dřevokazných hub.
Jak se červotoče zbavit?
První možností je aplikace impregnačního přípravku přímo na napadené dřevo. Podstatou je dostat insekticid až k larvám, což je často možné pouze injektáží. Kdysi se k vyhubení červotoče používaly přípravky na bázi octa, odvary ze soli a pepře či roztoky z louhového mýdla.
Pokud se vám řádění červotoče nepodaří zarazit vlastními silami, obraťte se na profesionály, kteří vás ho zbaví mikrovlnným zářením nebo jinou efektivní metodou ozařování. Po jejich zásahu by měla následovat preventivní ochrana dřeva.