Domů Bydlení Víte, jak mohou barvy v interiéru ovlivňovat náladu, psychický stav i zdraví?

Víte, jak mohou barvy v interiéru ovlivňovat náladu, psychický stav i zdraví?

0

Jsme obklopeni barvami. Často si ani neuvědomujeme, jak silný vliv může mít okolní prostředí na náladu, psychický stav nebo dokonce zdraví. Barvy v interiéru mají schopnost ovlivňovat lidské emoce také. Jak se asi cítíte ve žluté nebo modré místnosti?

Pojďte se společně s námi podívat na to, jak jednotlivé barvy ovlivňují psychiku a zdraví. Jak můžete správným výběrem barev vytvořit harmonický interiér? Objevte fascinující svět psychologie barev.

Barvo, barvo – co všechno dokážeš?

Vliv barev v každodenním životě je mnohem větší, než si uvědomujeme. Barvy mají schopnost ovlivnit emoce, náladu i chování. Zejména kreativní jedinci si uvědomují tento vliv a sílu barev využívají ve své každodenní práci. Věřte však, že abyste pochopili význam barev, nemusíte být zrovna umělci. I malé změny v interiéru mohou mít velký dopad.

Mnohé studie ukazují, že jednotlivé barvy mohou vyvolávat různé emocionální reakce: červená barva je spojována s energií a vášní, zatímco modrá přináší klid. Žlutá barva přináší radost, zelená evokuje harmonii a podobně.

Barvy mohou mít dopad také na fyzično člověka. Mohou ovlivnit například schopnost spát, odpočívat nebo se naopak soustředit na práci.

Důležitý je také zdravotní vliv barev: barvy mohou být využívány v rámci barevné terapie k léčení a podpoře zejména psychického, ale i fyzického zdraví. Barvy tak mohou mít i terapeutický účinek a mohou pomáhat při obtížích různého charakteru.

Pokud tedy chcete vytvořit příjemný interiér, je třeba umět správně vybrat a kombinovat barvy. Každá místnost může mít jiné potřeby, vybírejte proto s rozvahou.

Červená: energie a vášeň

Červená barva, to je energie, vášeň a síla. Červená barva v interiéru může stimulovat aktivitu nebo zvyšovat srdeční tep. Proto se absolutně nehodí do místností, které slouží k odpočinku. Odstíny červené mohou být příliš aktivující a rušivé pro spánek.

Modrá: klid a relax

Když se řekne modrá, mnoha lidem na mysli vytane mořská hladina, voda nebo oblaka. I proto je možná modrá barva barvou klidu, harmonie a odpočinku. Podobně jako fialová má i modrá uklidňující účinky.

Zelená: soulad s přírodou

Zelená barva je barva spojována s přírodou, obnovou a harmonií. Evokuje pocity rovnováhy, naděje a osobnostního růstu.

Žlutá: optimismus a radost

Žlutá barva znamená v psychologii barev především pozitivní energii, optimismus, štěstí nebo radost. Může povzbuzovat kreativní myšlení nebo zlepšovat náladu.

Bílá: čistota a svěžest

Bílá barva je symbolem jednoduchosti, čistoty a svěžesti. To platí i v interiéru. Bílá barva opticky zvětšuje prostor a také jej prosvětluje. Velmi často bývá využívána jako základní barva, která kontrastuje s jinou, doplňkovou barvou.

Tip: Potřebujete opticky zvětšit prostor a ušetřit místo? Řešením mohou být také stavební pouzdra pro posuvné dveře.

Černá: elegance a síla

Černá barva, barva tajemství, síly a také elegance. Působit může sofistikovaně, formálně i velmi temně. V interiérovém designu je používána velmi často jako doplňková barva, která pomáhá vytvořit ten pravý kontrast v prostoru.

Využití barev v interiéru

Hned na začátek bychom rádi podotkli, že výběr barev do vašeho domova je velmi individuální a měl by se odvíjet především od vašich osobních preferencí, snů a přání. Zařizování domácnosti by vás mělo především bavit.

Vždy však doporučujeme přemýšlet nad atmosférou, kterou chcete v dané místnosti vytvořit a zvážit také velikost místnosti: světlé barvy mohou opticky zvětšit prostor, zatímco tmavé barvy mohou působit více útulně.

Tipy pro jednotlivé místnosti

Přinášíme pro vás velmi stručný a základní přehled toho, jaké barvy se hodí do jednotlivých místností více než ty ostatní. Jak kombinovat barvy v jednotlivých místnostech?

Ložnice

Jak už bylo řečeno, barvy mohou mít významný vliv na spánek i odpočinek. Kvalitní spánek je klíčový prvek lidského zdraví a celkové životní pohody. Jak tedy zařídit ložnici tak, aby byl odpočinek co nejvíce podpořen?

Jděte do teplých a tlumených odstínů, které mohou kvalitní spánek a uvolnění podpořit. Může jít o odstíny hnědé, krémové, levandulové, světle modré i zelené. Naopak, výrazné a stimulující barvy, jako je červená nebo oranžová, mohou být pro spánek velmi rušivé.

Barvy navíc nejsou to jediné, co v interiéru může klidný a ničím nerušený spánek podpořit. Při zařizování ložnice byste měli věnovat pozornost také osvětlení. Teplé a tlumené světlo ve večerních hodinách může tělo lépe připravit na usínání. Naopak studené a jasné světlo má stimulující účinek a usínání spíše zhoršuje.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je místem, kde se setkává celá rodina, kam se vodí návštěvy ke společnému povídání a trávení volného času. Proto je vhodné zvolit do obývacího pokoje barvy, které vytváří příjemnou a přátelskou atmosféru.

V posledních letech jsou populární volbou teplé nebo neutrální barvy, jako hnědá, béžová, krémová, šedá či bílá. Přidat barvy můžete potom do dekorativních prvků, jako jsou polštářky, květináče nebo obrazy.

Kuchyně

V kuchyňském interiéru často v posledních letech vedou světlé barvy, které podporují pocit čistoty, svěžesti a hygienicky nezávadného prostředí. Doplnit kuchyň však doporučujeme i o další barvy, které přinesou do vaší kuchyně tu správnou energii a radost z vaření. Mezi takové barvy může patřit zelená, žlutá, oranžová nebo červená.

Koupelna

V koupelně je vhodné používat světlé barvy, svěží, které evokují pocit čistoty. Modrá, zelená nebo bílá jsou proto často volené barvy do českých koupelen.

Dětský pokoj

Do dětských pokojíčků je ideální volit živé, hravé barvy. Dětský pokoj je obvykle místem, kde můžete s barvami skutečně experimentovat: růžová, modrá, žlutá, zelená, pastelové i syté barvy, vše je dovoleno. Výběr barev by měl být založen zejména na preferencích vašich a vašeho dítěte.

Závěrem: nejčastější chyby v interiérovém designu a kombinování barev

Závěrem se pojďte společně s námi podívat na to, jakých přešlapů se Češi v interiérovém designu z hlediska kombinování barev nejčastěji dopouští, a jak na tyto chyby vyzrát.

  1. Nudný, nevýrazný vzhled: občas se lidé tak bojí toho, aby interiér nepůsobil kýčovitě, že mu vlastně nedají vůbec žádnou energii. Domácnost je pak nudná, nevýrazná, nežije vlastním životem. Každý domov však potřebuje trochu barev, které dodají prostoru na živosti a dynamice. Nebojte se proto kombinovat alespoň pár základních barev mezi sebou. Pokud je využijete alespoň v detailech a doplňcích a nebudete spokojeni, vždy můžete udělat krok zpět.
  1. Příliš mnoho barev: opačného přešlapu se mohou dopustit extrémisti v experimentování s barvami, kteří jednoduše zvolí barev do interiéru příliš mnoho. Ale všeho moc škodí. Příliš mnoho barev v prostoru může působit chaoticky, je lepší se zaměřit pouze na několik barev a používat je stále dokola.
  1. Nesprávná volba barev: nesprávnou volbu barev možná dříve nebo později pocítíte sami na vlastní kůži. Zkrátka pokud se rozhodnete vymalovat ložnici sytě rudou barvou, není to úplně ta nejlepší volba. Každá barva vyvolává emoce a je důležité zvážit, jaké pocity chceme v daném prostoru vyvolat a vybrat tedy barvy, které s těmito emocemi souzní.
  1. Ignorování světla: světlo a barvy jdou spolu ruku v ruce. Při výběru barev je důležité zohlednit také osvětlení prostoru. Různé zdroje světla mohou totiž měnit i vzhled barev, zvlášť na větších plochách, jakými jsou stěny.
  1. Nesprávná kombinace barev: některé barvy spolu prostě fungují lépe než jiné. Je důležité si konkrétní barevnou kombinaci vždy ověřit. Aby to nebylo tak jednoduché, některé barevné kombinace vypadají dobře na malé ploše a na velké už tolik ne. Například teplé a studené barevné odstíny mohou působit rozporuplně.
  1. Přehánění s výraznými barvami: výrazná, sytá barva může být skvělým interiérovým prvkem, ale všeho s mírou. Pokud bude takových výrazných doplňků v interiéru příliš mnoho, mohou působit rušivě a unavovat oči.

Alena Mrvíková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version