Cílem střechy je hlavně chránit prostor pod sebou před deštěm, sněhem, větrem, slunečním záření, či dalšími vlivy počasí. Dle typu budovy se pak liší také druhy střech a jejich efektivita. Hlavní typy střech můžeme rozlišit podle sklonu, tvaru a využití. Střechy se v architektuře v posledních letech zaměřují na podporu ekologie a snížení markantních teplotních rozdílů.
Střecha plochá
Střechu můžeme považovat za plochou, pokud její sklon není větší než 10°. Jsou to střechy, které si ke své jednoduchosti udržují stále moderní a chtěný vzhled. Hlavní výhodou ploché střechy je, že nepotřebuje konstrukci krovu a vyžaduje menší plochu na zateplení. Tím pádem jde o levnější variantu, která nabízí více podkrovního prostoru. Na druhou stranu, na plochých střechách se často drží louže, které nemají kam odtéct a ničí tak povrch střechy. Toto se dnes řeší tzv. zelenými střechami.
Zelená střecha
Jde o moderní druh střechy, který je částečně a nebo kompletně pokrytý vegetací. Zelená střecha se objevuje zejména na plochých střechách a napomáhá k vylepšení mikroklima ve svém okolí (zejména ve městech, kde je nedostatek vegetace). Jaké jsou hlavní benefity zelené střechy:
- dobře zadržuje a následně zpracovává dešťovou vodu
- pomáhá pohlcovat CO2
- podporuje lokální biodiverzitu
- snadno se vyrovnává s jakýmikoliv povětrnostními vlivy
- snižuje potřebnou energii na vytápění i klimatizování prostoru
Mnoho lidí se obává, že se o zelenou střechu musí hodně pečovat. Pravda je, že zelenou střechu můžete uzpůsobit přesně vašim požadavkům. Chcete-li střechu, která je zelená a vyžaduje minimální péči, pak shánějte tzv. extenzivní zelenou střechu. Tato střecha je tenká a zaměřuje se na rostliny, které vydrží dlouho bez vody a další péče. Extenzivní zelenou střechu stačí kontrolovat jednou až dvakrát ročně pro kontrolu dostaku hnojiva.
V případě, že chcete naopak využít zelenou střechu jako architektonický ozdobný doplněk, shánějte se po tzv. intenzivní zelené střeše. Intenzivní zelená střecha je často až 80 cm hluboká, což umožňuje pěstovat téměř jakékoliv rostliny si budete přát. Avšak je potřeba počítat s pravidelným zaléváním, jako když se staráte o zahradu.
Ve městech i na venkově se objevuje více a více typů zelených střech, které lze pěstovat svépomocí, lze vybudovat také lehká zelená střecha, se kterou je pak možné vytvořit i zelenou střechu na pergole. Téma zelené střechy a jejich efektivita jsou v dnešní době velmi trendy a mohly by být pro vás to pravé řešení, pokud chcete jít ekologičtější cestou.
Střecha šikmá
Šikmé střechy patří mezi nejběžnější tvar střech v ČR. Tyto střechy mají sklon mezi 10° a 55°.Každá střecha se hodí na trochu jiný druh domu a nabízí také různě velký podkrovní prostor. Všeobecně však platí, že šikmé střechy svým tvarem podporují odolnost vůči různým povětrnostním podmínkám.
Sedlová střecha
Sedlová střecha se skládá ze dvou šikmých střešních rovin, které jsou spojeny v hřebeni a má dva štíty a dva okapy. Občas můžete vidět také obrácenou sedlovou střechu. V takovém případě se šikmé roviny stýkají v úžlabí. Tato střecha se často nachází v horských oblastech pro svou odolnost vůči silným povětrným podmínkám.
Valbová a polovalbová střecha
Tento druh střechy vznikl z tradiční sedlové střechy. Hlavní rozdíl je, že tato střecha má místo štítu další šikmou střechu, tzv. valbu. Valbová střecha je tedy tvořena čtyřmi šikmými plochami (nemá žádný štít), hřeben a okapy. Tento typ střechy je nejběžnější pro získání půdního prostoru. Polovalbová střecha má také čtyři střešní plochy, ale v oblasti štítu jsou kratší. Tímto “odskočením střechy” vzniká prostor např. pro balkon.
Stanová střecha
Stanová střecha je velmi podobná valbové střeše, na rozdíl od které jsou střešní roviny ve tvaru trojúhelníku a tudíž se spojují ve špičce v jednom bodě. Velmi podobná střecha je pak střecha jehlanová, která má velmi ostrý spád střešních rovin. Stanová střecha je díky své sjednocenosti často vnímaná jako velmi estetická.
Pultová střecha
Jedná se o velmi populární tvar střechy v moderní architektuře. Pultová střecha je tvořena pozde jednou mírně šikmou střešní rovinou, která má jeden okap a ponechává tři štíty. Jde o velmi podobnou verzi plochým střechám. Tato střecha má však větší sklon než 10°, což je perfektní řešení pro využití solárních panelů.
Mansardová střecha
Mansardová střecha vznikla jako alternativa k sedlové střeše. Tato střecha má zalomenou každou střešní plochu mezi hřebenem a okapem a díky tomu vzniká tzv. mansarda. Mansarda je vzniklý prostor zalomením střechy, která nabízí vznik obytného podkrovního prostoru.
Typy střech rodinných domů mohou být jakékoliv se rozhodnete vy, ale nejlepší je se poradit s odborníkem, který vám může doporučit, co se na váš domov hodí, co je užitkově i ekonomicky nejvýhodnější a jaké řešení jde nejvíce ruku v ruce s životním prostředí, ať už by šlo o dům se zelenou střechou a nebo nízkoenergetický bungalov se sedlovou střechou.
Autor článku: Emily Appeltová